Depresia- väzenie vo vlastnej hlave

Vo všeobecnosti sa dá skonštatovať, že počet depresií s pribúdajúcim vekom narastá. Iste, aj deti a mládež sa môžu do stavu depresie dostať.
Dôvody bývajú ale v tomto prípade buď

sebevražda

  • zdravotné,
  • alebo rodinné.

Je ťažké pre dieťa žiť v rodine alkoholika, narkomana alebo bezdomovca. Sú to tak zložité životné situácie že niet divu, že mladý človek sa s tým nevie vyrovnať a rieši to buď nevhodne- sklzne na dno, alebo upadne do depresie a nevie si sám pomôcť, v tom lepšom prípade sa to podpíše naopak na posilnení vôle jedinca a chuti dokázať celému svetu- ja budem iný!

Vždy si vážim ľudí, ktorí napriek zložitým podmienkam sa dokázali vyrovnať s osudom, popasovať sa zo životom a byť potom pre svoje deti a okolie vzorom.

  • Všetko je o psychike-

Poznám deti z detských domov, ktoré majú dnes vlastné rodiny a sú vynikajúcimi rodičmi. Mám priateľku, ktorá napriek tomu, že vyrastala v rodine ťažkého alkoholika, keď noc čo noc museli s mamkou opúšťať byt do tmy a zimy, dokázala vyštudovať vysokú školu a vziať potom k sebe do prenajatého bytu aj svoju mamku, chorú a po rokoch domáceho násilia oslabenú a neschopnú pracovať.
Zaiste mala veľa krát dôvod na plač, na rezignáciu- vždy však našla v sebe silu ísť ďalej. Dnes o tom nikomu nerozpráva. Ja ako dávna priateľka z detstva ale tuším, čím si musela prejsť. Túto trinástu komnatu neotvárame. Zatvorila na nej dvere raz a navždy.

deprese

Je šťastím, ak má človek vnútornú silu prekážky prekonať. Ak ju ale nemá- podajme pomocnú ruku. Pomôžme človeku tento stav prekonať a zatvoriť dvere aj na jeho trinástej komnate.
Zaiste nemôžeme ísť po ulici a na počkanie pomáhať. Mala som na mysli ľudí z nášho blízkeho okolia, alebo rodiny.

  • Ak sa nám podarí podať pomocnú ruku a presvedčiť daného človeka, že život má predsa zmysel a môže byť aj nádherným- urobili sme mnoho. Niet nič krajšie ako vedieť pomôcť druhému. Všetci to vieme. No možno nie všetci to chceme urobiť!